„V krajských volbách se všichni spojí proti Babišovi. A ČT? Přestaňme ji platit...“ - Petr Žantovský

CZTube 2719 Videí
159Zobrazení

Co se ve skutečnosti skrývá za ničením soch historických osobností? Čekají nás předčasné volby? Hráli v mezinárodní kauze ricin novináři roli takzvaných užitečných idiotů? A jak se máme bránit proti Bruselem chystané cenzuře sociálních sítí?

Jméno Petra Žantovského polarizuje mediální scénu. Někteří jeho práci ctí. Jiní ho naopak nazývají dezinformátorem. Čím si to vysvětluje? „To bychom nejprve museli mluvit o pojmu dezinformátor, který je dneska velmi módní. Splachuje se pod tuto nálepku velké množství lidí, kteří se vyznačují schopností samostatného myšlení a schopností vyjadřovat názory, které nejsou konformní se stávající euromocenskou elitou. Je to stará propagandistická technika: vytvoří se nálepka, vytvoří se nějaký narativ, že Žantovský, Novák, Jouda je takový a onaký. A pak už se to jenom recykluje.“ – říká Petr Žantovský.

A dodává: „Malý příklad: třikrát o mně psali v průběhu dvou let na aktuálně.cz, že jsem dezinformátor. Tak jsem pánům šéfredaktorům, kteří se tam měnili, vždycky napsal mail: Děkuji, že o mně píšete, ale prosím dokažte, kdy, jak, čím a koho jsem dezinformoval. Vždy se mi omluvili. Napsali, že bohužel popletli nějaké věci, tu věc z článku pak poctivě vyndali. A ty omluvné maily si snad jednou nechám zarámovat.“

Je pro něj taková mediální nálepka, která nezní příliš lichotivě, handicapem, anebo ne? „U mnoha lidí je to velké plus, protože si myslí pravý opak: že dezinformátoři jsou třeba v České televizi, v různých soukromých médiích. Teď jsem jmenoval aktuálně.cz. Obecně jsou to zejména média z podniku Economia (vydává HN, Respekt, aktuálně.cz aj., pozn. red.), ale nejen. U mnoha lidí mi to tedy pomáhá, u jiných mi to škodí. Teď budu možná trochu pyšný, ale u těch, u kterých mi to škodí, mi to nevadí.“ – konstatuje Petr Žantovský. A na otázku, jakou roli hrál v kauze ricin právě Respekt, odpovídá:

„Respekt je vlivové médium po celou dobu svého trvání. Byl to vždy vlivový časopis, který prezentoval určitý typ politiky a politických zájmů. V obecné míře je to platné dodnes. Pan Kundra (autor článku o ricinu, pozn. red.) je zvláštní osoba, které já osobně moc nerozumím a upřímně ani nechci. Kdyby to odhalení bylo myšleno vážně, tak by to určitě nevydali na tak malém prostoru. Udělali by to určitě na titulní stranu. Čili to byla záminka k tomu, aby se rozjela nějaká kampaň proti někomu ve prospěch někoho.“