„Jako pitomci... cestou pana Vystrčila na Taiwan utrpí Česko hospodářské jizvy.“ – Vladimír Dlouhý

CZTube 903 Videí
53Zobrazení

Vladimír Dlouhý je ekonom a politik, bývalý místopředseda ODA a ministr průmyslu a obchodu v letech 1992–1997 ve vládě Václava Klause. Nyní působí v soukromé sféře a věnuje se poradenské a pedagogické činnosti, v květnu 2014 byl zvolen prezidentem Hospodářské komory ČR. Jak vysokou nezaměstnanost máme podle něj očekávat? Může v nadcházející krizi dojít ke znehodnocení úspor? Jak chrání Hospodářská komora podnikatele před „zaklekáváním“ finančních úřadů? A kdo zaplatí schodek 500 miliard, který prosazuje vláda?

„V daném okamžiku, to jest dneska, se lidé nemusí obávat, že by přišli o úspory. Těm, kteří mohou investovat, bych doporučil, ať ještě vyčkají. Až v září či říjnu se ukáže, jaké jsou možnosti pro investování. Ne každý, kdo se pohybuje na finančních trzích, je odborníkem na trh zlata. Neumím posoudit, jestli je tou nejlepší, nebo druhou nejlepší investicí. Důvěřuji však bankovní radě (ČNB rozhodla nakoupit zlato, pozn. red.), že rozhodla správně.“ – zmiňuje Vladimír Dlouhý.

Němci, kteří se příští týden ujímají předsednictví EU, oznámili, že se chtějí soustředit na rozvoj obchodních vztahů s čínou. Jak v té souvislosti vnímá cestu druhého nejvyššího ústavního činitele na Tchaj-wan? „Budu teď hodně otevřený, až brutální. Prosím, nechť si to nebere v nebi pan předseda Kubera osobně, ať si to nebere pan předseda Senátu Vystrčil osobně, ale celkově jsme – s prominutím – v České republice pitomci, že jsme se tak mistrně dokázali vmanévrovat do téměř neřešitelné situace. Je zcela běžné, že na Tchaj-wan se jedí, že tam jezdí náměstci ministrů, ministři různých evropských zemí, ale v jiné konstelaci, za jiné politické konotace. Jizvy či odřeniny utrpíme.“ – dodává Vladimír Dlouhý s tím, že i urputné chování čínského velvyslanec nebylo nijak vhodné. „Ta zbytečná až arogantní reakce.“